PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=91}

Krzyk

Scream
6,8 77 014
ocen
6,8 10 1 77014
7,6 21
ocen krytyków
Krzyk
powrót do forum filmu Krzyk

Ludzie, proszę

ocenił(a) film na 9

Nic tak nie denerwuje jak czytanie pod tym filmem komentarzy typu: "Beznadziejny film, bardziej
mnie rozśmieszył niż przestraszył". Przecież to z założenia miała być zabawa z konwencją
wyeksploatowanego do granic możliwości gatunku. Trzeba być ślepym, żeby nie zauważyć, że
nielogiczny scenariusz, irracjonalne zachowania bohaterów i wszechobecna schematyczność
występują tu w celu nie tyle ośmieszenia horroru (od tego jest chociażby "Straszny film") ile
pewnego "puszczenia oka" do widza, który klasykę slasherów jak "Piątek Trzynastego" czy
"Halloween" ma w małym palcu.
Ja uwielbiam ten film za to, że jest autentycznie, niewymuszenie zabawny, znakomicie
nawiązujący do klasyki i prezentujący zupełnie nowe, odświeżone spojrzenie na slasher. Dla
mnie to taki "Pulp Fiction" kina grozy.

Ach, i jeszcze idiotyczne jest według mnie zachowanie (z którym nie raz, także w odniesieniu do
"Krzyku" się spotykałem) typu: "Gdyby to była komedia to byłby bardzo dobry film, ale to miał być
horror więc oceniam na 1". Takie szufladkowanie świadczy o niezwykle ograniczonym
myśleniu i jest dowodem kompletnej ignorancji.

ocenił(a) film na 10
Yoda7

Zgadzam się :) Gimbusy nie wiedzą co to prawdziwe kino grozy :)

ocenił(a) film na 10
Yoda7

Podpisuję się pod tym. Szkoda, że mało osób zauważa konwencję tego filmu.

Dzisiaj przeżyję Krzyk jeszcze raz i obejrzę wszystkie części w 2 dni. Moja ulubiona seria slasherów.

ocenił(a) film na 8
Yoda7

Zgadzam się w zupełności. Prawdziwe kino grozy. Brawo za te słowa!

ocenił(a) film na 6
Yoda7

Jeżeli to z założenia miało być zabawne to nie jest. Jest głupie.

Ten film to dobry przykład że pójście na kompromis jest opłacalne z punktu widzenia finansowego ale g....o warte z punktu widzenia artystycznego. Krzyk to dobra bajeczka dla dzieci na dobranoc.
Gdyby zmniejszyć poziom głupoty w tym filmie chociaż trochę byłby naprawdę niezły horror.

"Trzeba być ślepym, żeby nie zauważyć, że
nielogiczny scenariusz, irracjonalne zachowania bohaterów i wszechobecna schematyczność
występują tu w celu nie tyle ośmieszenia horroru (od tego jest chociażby "Straszny film") ile
pewnego "puszczenia oka" do widza..."
Jakże uniwersalne stwierdzenie. Możesz to wklejać nawet pod najgłupszymi filmami i zawsze będzie pasowało.
Nielogiczny scenariusz? Irracjonalne zachowania bohaterów ? Wszechobecna schematyczność? Przecież tak ma być w dobrym filmie. Po co ma być logiczny scenariusz, po co szukać nowych środków wyrazu skoro można wszystko zrobić na odwal i powiedzieć "hej przecież to taka konwencja".
To jest konwencja a i owszem.... konwencja słabego filmu i współczesne horrory czerpią z niej garściami.

ocenił(a) film na 9
gacek776

Jak dla mnie to jeden z ostatnich naprawdę dobrych horrorów, które trzymają oldschoolowy klimat. Mi konwencja odpowiada, film jest świetnie zrobiony, czysta rozrywka.

ocenił(a) film na 6
jasiu15

Hmm no ciekawa opinia. Ja odnoszę wrażenie że to właśnie początek fali nowych horrorów, które niestety bardzo zaczęły po Krzyku obniżać loty.
Chociaż zależy co to jest dla ciebie oldschoolowy klimat. Dla mnie Krzyk to już film stosunkowo nowy w zestawieniu z klasykami.

ocenił(a) film na 8
gacek776

"Jakże uniwersalne stwierdzenie. Możesz to wklejać nawet pod najgłupszymi filmami i zawsze będzie pasowało."
Tylko ze ten film jest o horrorach

gacek776

Gościu, generalnie jestem opanowany i oszczędny w tego typu opiniach (no dobra - nie jestem), ale tutaj ciężko mi sobie odpuścić:
w dupie byłeś, gówno widziałeś, a 76 w nicku to chyba poziom IQ. Ciekaw jestem jak oceniłeś Armię ciemności czy Dom w środku lasu. Kolejno 3 i 2/10?
I kropka :*.

ocenił(a) film na 7
Yoda7

Racja tez mnie to denerwuje, ale uwuelbiam ten film pozdrawiam a wiesz ze bedzie krzyk 5 ??

ocenił(a) film na 7
Yoda7

Zgadzam się w 100%, nie jest to typowy horror-slasher, ale po prostu troche luźniejsze podejście do tematu i dzięki temu film zyskuje niesamowicie :D

ocenił(a) film na 9
Yoda7

Popieram, zgadzam się tez z tym ze jest to jeden z ostatnich naprawdę dobrych horrorów, szkoda ze ten gatunek tak upadł w dzisiejszych czasach, gdzie się podzialy te klasyki z lat 80' czy 90', gdzie każdy horror był totalnie inny i oryginalny i miał swoją oryginalną historię, teraz wszystko co powstaje to kopia kopii z kopii.

ocenił(a) film na 9
junior_dos_santos

No nie do końca. Slashery z końca lat 80 i praktycznie całe lata 90' przechodził kryzys. Był to wylew taniego gówna, gdzie Jasona wysyłało się w kosmos, Freddy stał się maskotką, a Myers był dojony do dna, a o teksańskiej masakrze trochę trudno powiedzieć czym w zasadzie jest. Nie miało się pomysłu na konkretne marki. Dzięki właśnie "Krzykowi" przez bawienie się konwencją oraz licznymi nawiązaniami do konkretnych schematów wyznaczył pewną granicę między narastającą zgnilizną.

ocenił(a) film na 8
Yoda7

dobre porównanie z pulp fiction, trafiłeś w samo sedno

ocenił(a) film na 8
Yoda7

Nieźle podsumowane

ocenił(a) film na 8
Yoda7

Dokładnie! Kilkakrotnie się na tym filmie uśmiechnęłam, ale nie sądzę, by tych kilka irracjonalnych scen ujmowało w jakiś sposób filmowi. Wręcz przeciwnie. :)

ocenił(a) film na 7
Yoda7

Genialne podsumowanie. Odebrałam ten film właśnie w ten sposób: z uśmiechem i gęsią skórką :P
Do tej pory zdarza mi się, dzwoniąc do znajomych, rozpoczynać rozmowę od słów "jaki jest twój ulubiony horror?" :)

ocenił(a) film na 7
Yoda7

Popieram ocenę. Tym bardziej, że widać wyraźnie, że ten film to jest granie na filmowych kliszach, schematach, ale w wydaniu rozdmuchanym do granic możliwości (vide finał filmu) i z dużą dozą czarnego humoru (bardzo dobrze). W dodatku twórcy od początku - celowo - puszczają oko do widzów poprzez to, że główni bohaterowie są maniakami horrorów i ciągle o nich dyskutują, wskazując na zasady, jakimi ten gatunek się rządzi. W dodatku Craven stara się zmylić widza, jednocześnie podsuwając mu tropy, ale by je odgadnąć trzeba właśnie znać klasykę horrorów czy kryminałów.
Znakomita zabawa.

P.S. Co do komentarzy w stylu "Że bardziej komedia niż horror....itp". To jest teraz reguła wśród komentarzy. Taka próba pokazania, jakich to mam "entelegentnych" widzów, co to byle czym się nie zachwycają.

ocenił(a) film na 7
Yoda7

Racja!! Podpisuję się pod tym.

ps. Właśnie oglądam na TV Puls w HD :)

ocenił(a) film na 10
Yoda7

Popieram!

ocenił(a) film na 8
Yoda7

N-ta powtórka, a ja przez całe wieki zaślepiony pewnym 'strasznym' filmem ;) sądziłem, że to tam się zbijają niemiłosiernie z posterunkowego Deweya zastępcy szeryfa, bo on jest jak nic fajnym i spoko gościem, gdy tymczasem przypomniało mi się, że przecież w tym filmie jego postać to bardzo delikatnie mówiąc: kompletna sierota! ;p

No cóż… lata lecą, film się starzeje, znając fabułę ogląda się nieco gorzej niż premierowo, ale film nadal jest fajny, spokojnie można włączać na wieczór.
Warty zobaczenia – kto jeszcze nie widział.

ocenił(a) film na 10
Yoda7

Zgadzam się.Dla mnie to klasyka lat 90. Zdecydowanie lepszy od współczesnych horrorów. Film ma swój klimat. Dla mnie kultowy.

ocenił(a) film na 7
Yoda7

Chyba nie o tym filmie gościu mówisz , albo gówno znasz się na filmach

ocenił(a) film na 8
Yoda7

"Pulp Fiction Kina Grozy" - lepiej bym tego nie ujął, miałem identyczne odczucia.

Świetnie napisane bez boomerskiego "gimby nie zrozumieją" i tym podobnych jak ma to miejsce tu w komentarzach.

Nawet zacząłem się zastanawiać czysto teoretycznie co by było gdyby to Tarantino wyreżyserował Krzyk.

ocenił(a) film na 7
Yoda7

A ja mam przeciwnie,dałbym wyższą ocenę gdyby twórcy zrezygnowali z tych komediowych scen i dialogów i poszli w kierunku samego horroru.Jak ktoś chce się pośmiać,to niech włączy sobie parodie Krzyku,Straszny film.A od horrorów widz wymaga jednak trochę emocji i strachu.Jednak nie mówię że film jest zły,mi się ogólnie podobał,z ciekawością się oglądało do samego końca.Tylko mogło być znacznie lepiej,gdyby nie te szczegóły o których już wspomniałem.

Yoda7

Spoko, mnie ani nie przestraszył, ani nie rozśmieszył. "Pulp Fiction" kina grozy.", my ass! Tarantino wiedział jak wyjść poza schematy gatunku lub uczynić je zabawnym, Krzyk umie je tylko wymieniać i nic po za tym.

ocenił(a) film na 9
Yoda7

Nie marudź. Finalnie ocena krytyku widzów widzów jest bardzo wysoka

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones